Kryocentrum

CELOTELOVÁ KRYOTERAPIA

Kryoterapia je kombinácia modernej medicíny s alternatívnou liečbou. Celotelová i lokálna kryoterapia si našla svoje uplatnenie nielen pri rehabilitáciách, zmierňovaní či odstraňovaní následkov chorôb, ale v súčasnosti je vyhľadávaná aj aktívnymi športovcami a ľuďmi, ktorí udržiavajú svoju kondíciu a zdravie. Pozitívne účinky kryoterapie vám ponúkame v našej špecializovanej kryokomore.

 

Ošetrenie trvá:
30 min.
Do spoločnosti môžete ísť:
ihneď
Do spoločnosti môžete ísť:
ihneď
Prácenenschopnosť:
0 dní
Výsledok sa dostaví:
ihneď
Celotelová kryoterapia

Kryoterapia je liečebná a rehabilitačná metóda, ktorej dejiny sa datujú do 70. – 80.tych rokov minulého storočia. Procedúra zahŕňa maximálne trojminútový pobyt v komore s priemernou teplotou –120 °C, za ktorým nasleduje intenzívne cvičenie – Kinezoterapia. Pobyt v tejto komore pod lekárskym dohľadom stimuluje prirodzenú tvorbu enzýmov a hormónov, podporujúcich uzdravenie a vo vašom tele dokáže „naštartovať“ samoliečbu a regeneráciu.

Priebeh kryoterapie

Kryoterapia je absolútne bezpečná, vstupu do predkomory a kryokomory predchádza lekárske vyšetrenie, ktoré na základe informácií o zdravotnom stave pacienta, odporučí vhodnosť, alebo nevhodnosť tejto terapie. Po príchode do kryocentra dostanú hostia suché bavlnené tričko, krátke nohavice, čelenku, rukavice, ponožky, dreváky a masku na nos a ústa. Časti kože musia byť kvôli spomenutej stimulácii receptorov odkryté.  Predprípravou je vstup do adaptačnej komory, s teplotou –60 °C s dĺžkou približne 30 sekúnd. Nasleduje vstup cez vnútorné prechodové dvere do hlavnej kryokomory, kde teplota dosahuje –120 °C a kde sú hostia po celý čas v pohybe, bez kontaktu s pokožkou. Teplota v kryokomore je nízka vďaka tomu, že je tam nulová vlhkosť a návštevník chlad intenzívne necíti. Po dvoch, maximálne troch minútach sa vychádza von cez adaptačnú komoru, aby sa organizmus prispôsobil zmene teploty. Po opustení komory sa 20 minút venujú intenzívnemu cvičeniu. Hostia môžu priestor kryokomory opustiť kedykoľvek počas procedúry. Počas celej kúry sú pacienti v priamom vizuálnom kontakte s obsluhujúcim personálom cez okno komory.  Chlad spôsobuje v ľudskom tele stiahnutie ciev. Následne po pobyte v teple, eventuálne po zahriatí organizmu, dochádza naopak k ich masívnemu roztiahnutiu. Tento jav možné vidieť v bežnom živote sčervenaním pokožky v chlade.

Koľko procedúr sa odporúča absolvovať?

Aby účinok bol dlhodobý, odporúča sa absolvovať minimálne 7 -10 procedúr za sebou, jeden až dvakrát ročne. Väčšina návštevníkov však pocíti pozitívne účinky kryoterapie už po prvom vstupe do kryokomory.

Liečebné účinky

Stimuláciou samoliečebného mechanizmu má kryoterapia širokospektrálny účinok. Slúži pre liečbu v reumatológii, pediatrii, ortopédii, chiruirgii a neurochirurgii a fyzioterapii. Vedecký výskum spolu s praktickými skúsenosťami priniesol vynikajúce výsledky pri týchto diagnózach:

 • zápalové ochorenia pohybového aparátu (reumatoidná artritída, reumatická horúčka), degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice (artrózy), ochorenia medzistavcových platničiek, bolesti chrbtice
 • reumatické ochorenia, dna, skleróza multiplex, zmeny svalov, kĺbov a šliach po úrazoch (kontúzie, hematómy a podobne)
 • parézy, spastickékontraktúry v oblasti končatín, primárna a sekundárna osteoporóza, artritídy a artrózy, fibromyalgie (bolesti mäkkého tkaniva pri kĺboch)
 • prvotné a druhotné zápalové zmeny, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, stavy po mozgovej obrne, degeneratívne zmeny v dôsledku poruchy motoriky nervov
 • psoriáza, dermatitída, ekzémy, lupienka, príznaky migrény a depresie
 • erektilná disfunkcia, nespavosť a chronická únava, celulitída, ťažkosti pri menopauze

Metóda je veľmi vhodná pri bakteriálnych a nebakteriálnych zápaloch kĺbov, bolesti chrbtice a kĺbov, hybnosť detí s rázštepom chrbtice,

Kryoterapia významne stimuluje imunitný systém človeka, rieši problém s kožnými chorobami a ekzémami, psoriázou, celulitídou, dokonca sa využíva aj pri invazívnej chirurgii – pri operáciách. Má dobrý vplyv na pacientov s malígnymi nádormi, vo fáze nevyliečiteľnej choroby – práve analgetickým účinkom a odstraňovaním bolesti. Je vhodná aj pre kardiovaskulárne ochorenia, pri metabolickom syndróme (cukrovka, nadváha, vysoký tlak- v závislosti od pôvodu), po predchádzajúcom kompletnom vyšetrení. Pri liečbe kryoterapiou je zaznamenané výrazné zníženie obvodu v páse, vyrovnanie systolického tlaku a zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu – HDL, a pozitívny vplyv na pacientov s diagnózou skleróza multiplex – zvýšená hybnosť končatín.

Ovplyvňuje pacientov trpiacich depresiami, v strese – vyvoláva pocit radosti a eufórie, tepla, a ustupuje pocit úzkosti (potvrdili až 4/5 návštevníkov), indikuje sa aj vymiznutie bolestí hlavy, zvýšená sexuálna aktivita, liečenie alergie na chlad, pískanie v uchu… Kryoterapia je určená širokej skupine ľudí, ktorých trápia zdravotné problémy, alebo sa o svoje zdravie zaujímajú.

Napriek širokej škále pozitívnych účinkov, kryoterapia nie je vhodná pre osoby trpiace alergiou na chlad, tehotné ženy a pacientov s neliečeným vysokým tlakom. Ďalšie kontraindikácie určí lekár pri osobnej konzultácii a prehliadke pred prvým vstupom do kryokomory.

Kozmetické účinky

Laboratórne testy a skúsenosti evidentne preukázali aj kozmetické účinky pôsobenia chladu, ktoré ženy vyhľadávajú. Pobyt v kryokomore preukázateľne vypína pokožku, omladzuje, osviežuje a vplyvom hormónu endorfínu, ktorý je pri terapii produkovaný, aj zlepšuje náladu. Kryoterapia pôsobením chladu na vrstvy kože a následným prekrvením (vytlačením) tuku z buniek pomáha odstraňovať celulitídu, posilňuje odolnosť a kvalitu pokožky celého tela. Kryoterapia aktívne napomáha pri chudnutí a znižovaní hmotnosti a takisto pri ťažkostiach v menopauze. Pri zvýšenom prekrvení obličiek dochádza k efektívnejšej filtrácii, tým aj k vylučovaniu metabolitov ľudského organizmu, vylučovaných obličkami a tým k celkovej detoxikácii organizmu.

 • Prispieva k prekonaniu chronickej a „jarnej“ únavy, výrazne zlepšuje náladu, odstraňuje stres a pomáha proti depresiám a výkyvom nálad pri zmenách počasia
 • Uvoľnenie napätia, napätých svalov, detoxikácia organizmu, pôsobí proti nespavosti, celková regenerácia organizmu, posilnenie obranyschopnosti organizmu
 • Vypína a zlepšuje stav pokožky, omladzuje a osviežuje, pôsobí proti celulitíde a v spojení s nasledujúcim cvičením pomáha pri nadváhe a znižovaní hmotnosti
 • Pomáha pri menopauze, pri migrénach
Šport a regenerácia

Športovcom pomáha pri zvyšovaní svalovej výkonnosti, kondície, regenerácii pred a po športových výkonoch a pri regenerácii poúrazových stavov.

Vylučovanie hormónov, najmä testosterónu, v priebehu kryoterapie je zaujímavé najmä pre športovcov. Tento jav má totiž priamy vplyv na rast svalovej hmoty a na zvýšenie výkonnosti pri silovom a vytrvalostnom tréningu. Podporuje svalovú relaxáciu i celkovú biologickú regeneráciu a vďaka intenzívnemu okysličeniu i zabraňuje vzniku kyseliny mliečnej. Kryoterapiu hojne využívajú aj najlepší profesionálni športovci, ako jednu z najmodernejších a najúčinnejších foriem regenerácie a zvyšovania výkonnosti takzvanou čistou formou, pred alebo po športovom výkone.

Slovenskí lekári, ktorí využívajú terapiu v športe, testovali plavcov na základe krvných testov, pričom sa im podarilo dokázať 2 násobne zrýchlenú biochemickú regeneráciu po absolvovaní terapie.

Kontraindikácie

Niekoľkoročné skúsenosti viedli k definovaniu prekážok, pre ktoré nie je možné absolvovať liečbu kryoterapiou:

 • netolerancia a alergia na chlad
 • strach z uzavretých priestorov – klaustrofóbia
 • podchladenie organizmu, Raynauldova choroba, alergia na chlad
 • mieste poruchy prekrvenia, chudokrvnosť, užívanie niektorých liekov – neuroleptík a alkoholu
 • znížená funkcia štítnej žľazy, onkologické ochorenia, mentálne poruchy spojené s abnormálnym potením
 • tehotenstvo, infekčné ochorenia

Zo strany obehového systému nie je vhodné absolvovať celotelovú kryoterapiu v týchto prípadoch:

 • chyby chlopňového aparátu srdca (zúženie chlopní), ICHS pri nedostatočnosti obehu, ťažké formy astmy
 • ťažká cukrovka, poruchy rytmu srdca a kľudovej srdcovej frekvencie nad 100 pulzov.min-1, pľúcny edém, vážne ochorenia pľúc
Napíšte nám

Máte záujem o túto procedúru?

  Osobné údaje z tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: INTERKLINIK PP s.r.o., so sídlom Športová 1397/1, 058 01 Poprad, Slovenská republika, IČO: 51750970, a to na účel poskytnutia informácií o službách a produktoch kliník v sieti InterKlinik. Predmetné osobné údaje bude prevádzkovateľ spracúvať na základe oprávneného záujmu a na predmetný účel môžu byť podľa potreby poskytnuté aj niektorým klinikám v sieti InterKlinik. Viac informácií k spracúvaniu a k ochrane osobných údajov, ako aj informácie ohľadom Vašich práv, nájdete na tomto linku.